Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 februari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1598 9156  Affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Gallerie Niendorf, 1976. Bildmått: 65x45 cm, yttermått inklusive ram: 90x56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:47)

1598 9041  Affischer 2 st, Sommaren med Monika/Geniet, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:02)

1598 9382  Aftonväska Försilvrad, 1920-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:25)

1598 9219  Akvarell Bengt Landin (f. 1933), Sverige. "Sommar". Signerad, daterad 1975, bladets mått: 19x19 cm, yttermått inklusive ram: 35x33 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:18)

1598 9178  Akvarell Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, akvarell, daterad 1976, "Gräsmatta", 56x77 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:43)

1598 9315  Akvarell Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Landskap. Signerad. Akvarell, bildmått: 14x16 cm, yttermått inklusive ram: 37x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:32)

1598 9280  Akvarell Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad 1980, marin, 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:23)

1598 9317  Akvarell Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad Provence -85,18x23 cm, yttermått inklusive ram: 34x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:35)

1598 9318  Akvarell Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, Marsvinsholm, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:07)

1598 9238  Akvarell Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "purjo", 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:24)

1598 9032  Armband + brosch, silver, samt ring, silver med camé, samt ring silver med stenar, armbandet. Längd: 18 cm, ringmått: 18 -19,5. Vikt: 35 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:07)

1598 9371  Badkarssoffa Gustaviansk stil, omklädd. Längd: 175 ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:28)

1598 9096  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1947. Höjd: 12 cm. Vikt: 110g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:53)

1598 8199  Bajonetter 2 st, modell äldre. Bland annat US m/1917. Längd: 55-56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:42)

1598 9354  Bestick 16 delar, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. 4+ 4+ 4+ 4. Längd: 17-21 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:08)

1598 9369  Bestickuppsättning 48 delar, Rostfri. "Rostfrei", Längd: 14,5 - 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:41)

1598 8339  Bläckhorn Silver/glas, Thune, Norge. Höjd: 12 cm, bruttovikt: 446g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:40)

1598 9330  Blandteknik Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 87, "Utomskärsfiske III). Blandteknik, bildmått: 11x11 cm, yttermått inklusive ram: 23x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:06)

1598 7003  Blandteknik Hanna Svensson. "Smultron". Signerad, daterad 2020. Blandteknik, olja på duk med applikationer, 61x50cm, yttermått inklusive ram: 64x53 cm

1598 9269  Blandteknik Hasse Olsson. Signerad, daterad 1988, bladets mått: 46x27, yttermått inklusive ram. 71x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:02)

1598 9291  Bokhylla England, mahogny. Bredd: 80 cm, djup: 33 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:47)

1598 8169  Bokhylleskåp 1960/70 tal, med lådor, och dörrpar med bakomliggande hyllor, tre sektioner. Bredd: 162 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:43)

1598 9081  Bonsaiträd sten / glas. Längd: 57 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:24)

1598 6349  Bordpendyl Louis XVI-stil. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:26)

1598 8105  Bordslampfötter ett par, metall/marmor. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:43)

1598 9054  Bordslampor Ett par, Alabaster. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:50)

1598 9183  Bordslampor ett par, böjträ. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:47)

1598 8304  Bordsunderlägg med silverdekor, Thune, 42x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:22)

1598 9331  Bordsur Jaeger-LeCoultre, 15x13 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:43)

1598 8312  Borstar 2 st, silver. Längd: 17-74. Vikt: 170 gr brutto

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:02)

1598 9297  Burk med lock Asien Lackarbete, trä, Motiv med solrosor. Diameter: 46 cm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:22)

1598 9144  Byrå Furu, 8-lådig. Bredd: 50 cm. Djup: 44 cm, höjd: 137 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:36)

1598 9103  Cake stand Tre hyllplan. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:18)

1598 9320  Carborundumetsning Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 16/50,1994. Bladets mått: 43x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:05)

1598 9300  Champagneglas 4 st, Orrefors, Helena. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:12)

1598 9262  Champagneglas 6 + 5 st, färgade. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:07)

1598 9120  Champagneglas Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Modell Helena, Orrefors, 6 st. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:12)

1598 9011  Damarmbandsur Certina, 18k guld. Med armband i 18 k. Bruttovikt: 39. 4 g. Diameter: (boetten) 2 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:09)

1598 9380  Damastduk Drakslingan Signe Sohlman, 150x150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:08)

1598 8280  Dubbelkarotter 2 st, nysilver. Längd: 26-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:41)

1598 9370  Duk "Stensöta", Baker tyg, 123x132 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:31)

1598 9314  Emaljgrafik Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Emaljgrafik. Tillverkad på Gustavsberg, 64x42 cm, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)

1598 9104  Emmafåtölj Nyrokoko, Plyschklädsel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:24)

1598 9293  Emmafåtölj Plysch, nutida

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:59)

1598 8104  Etagebord bemålat. Bredd: 55 cm, djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:46)

1598 9313  Etsning Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Man. Signerad, numrerad 24/90 - 74, daterad mm: 19x14 cm, yttermått inklusive ram: 31x23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:52)

1598 9203  Etsning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Hus. Signerad, numrerad 13/20, daterad -55. Bildmått: 13,5x15,5, yttermått inklusive ram: 54x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:28)

1598 9223  Etsning Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 44/60. Bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 29x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:31)

1598 8364  Etsning Leonore Fini, modellstudie. Signerad, numrerad 104/275. Bildmått: 39x30 cm, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:21)

1598 9281  Etsning Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, numrerad 12/45. Bildmått: 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:18)

1598 9175  Etsning Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, numrerad 18/99. Bildmått: 63x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)

1598 9049  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Stadsbild från Falun". Signerad, daterad 1926, mm14x24 cm, yttermått inklusive ram: 61x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:39)

1598 9319  Etsningar 4 st, Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signerad. Samramade, yttermått inklusive ram: 31x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:16)

1598 9115  Etsningar 5 st, Stockholmsmotiv, bland annat Ekroth & Lindquist, yttermått inklusive ram: 20x25 - 52x42 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:36)

1598 9232  Färgetsning Agneta Kallur. Signerad, numrerad 3/4. Bildmått: 8x7,5, yttermått inklusive ram: 26x22,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:05)

1598 9204  Färgetsning Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Hus vid kust. Signerad, numrerad ea. Bladets mått: 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:38)

1598 9191  Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 252/285, daterad - 78. Bildmått: 39x39 cm, yttermått inklusive ram: 57x56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:33)

1598 9185  Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 8/95, daterad -79. Bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 74x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:03)

1598 9172  Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 8/95, daterad 1979. Bildmått: 38x40 cm, yttermått inklusive ram: 74x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:11)

1598 9282  Färgetsning Ian Rusth (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 26/50. Bildmått: 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 33x25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:45)

1598 9208  Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 65/95, daterad -87. Bildmått: 43x27 cm, yttermått inklusive ram: 61x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:26)

1598 9285  Färglitografi 2 st, Alain Berck-Vitz (f. 1953), signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 42x35-48x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:37)

1598 9325  Färglitografi 5 st, Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, 1993 cm, yttermått inklusive ram: 35x28-28x35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:37)

1598 9173  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 241/260, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 63x66 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:47)

1598 9171  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 241/260, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 45x50 cm, yttermått inklusive ram: 63x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:45)

1598 9124  Färglitografi Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. "Gran Canaria2. Signerad, numrerad 219/360, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 18x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:57)

1598 9259  Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Människor vid husfasad. Signerad, numrerad 104/175, daterad -74. Färglitografi, bildmått 47x58 cm, yttermått inklusive ram: 62x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:32)

1598 9168  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. H-C upplaga. Signerad, daterad -1990, med dedikation. Färglitografi, bildmått: 43x37 cm, yttermått inklusive ram: 43x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:25)

1598 9186  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Provtryck. Signerad. Färglitografi, bildmått: 51x67 cm, yttermått inklusive ram: 68x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)

1598 9209  Färglitografi Björn Jonsson. Signerad, numrerad 50 ex. Färglitografi, bildmått: 47x29 cm, yttermått inklusive ram: 61x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:13)

1598 8038  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Tornerspelet vid Ekolsunds slott. Signerad, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x100 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:44)

1598 9176  Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 23/100. Färglitografi, bildmått: 55x48 cm, yttermått inklusive ram: 68x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:57)

1598 9199  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad PT 1986, daterad Vårvinter. Färglitografi, bildmått: 31x42 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:45)

1598 9226  Färglitografi Ewy Låås. Signerad PT, Amaryllis i fönster. Färglitografi, bildmått: 27x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:05)

1598 9198  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 90/100, daterad -76. Färglitografi, bildmått: 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 64x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:23)

1598 9327  Färglitografi Hans Nygren. Signerad, numrerad pt. Färglitografi, bildmått: 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:54)

1598 9234  Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 75/150. Färglitografi, bildmått: 16x21 cm, yttermått inklusive ram: 25x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:09)

1598 9217  Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 73/150, daterad -1978, Nattens Blomma. Färglitografi, bildmått: 33x33 cm, yttermått inklusive ram: 50x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:55)

1598 9040  Färglitografi Jacob Wegelius. Signerad, "Lisboa". Färglitografi, bildmått: 43x63 cm, yttermått inklusive ram: 63x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:35)

1598 9312  Färglitografi K-G Nilsson, komposition. Signerad, numrerad 26/300, daterad -87. Färglitografi, bildmått: 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 35x33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:57)

1598 9200  Färglitografi Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, numrerad PT. Färglitografi, bildmått: 45x46 cm, yttermått inklusive ram: 59x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:51)

1598 9324  Färglitografi Kimmo Kaivanto (1932-2012). Signerad, numrerad 10/75, daterad 74 cm, yttermått inklusive ram: 64x90 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:01)

1598 9044  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad Hc 1/14 cm, yttermått inklusive ram: 53x63 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:00)

1598 9047  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad. Färglitografi, bildmått: 26x36 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:52)

1598 9073  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Ridande män. Signerad, numrerad 27/360. Färglitografi, bildmått: 27x47 cm, yttermått inklusive ram: 50x68

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:14)

1598 9245  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, daterad 1970. Bildmått: 25x16 cm, ramens yttermått 47x37 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:38)

1598 9310  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 8/150 - 71. Färglitografi. Bladets mått: 28x24 cm, yttermått inklusive ram: 30x28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:11)

1598 9218  Färglitografi Nils Zetterberg. Signerad, daterad -83, Musslan. Färglitografi, bildmått: 21x27 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

1598 9230  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 75/100, daterad -82. Färglitografi, bildmått: 14x14 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:15)

1598 9229  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 75/100, daterad -82. Färglitografi, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 20x24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:44)

1598 9247  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 398/400, fotogenlampa. Färglitografi, bildmått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:23)

1598 9214  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Törnrosbusken. Färglitografi, bildmått: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:53)

1598 9228  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, daterad PT -1980, med dedikation. Färglitografi. Bladets mått: 23x20 cm, yttermått inklusive ram: 28x25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:21)

1598 9246  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 352/350. Färglitografi. Bladets mått: 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:39)

1598 9321  Färglitografi Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 1/21, daterad 97. Färglitografi. Bladets mått: 87x62 cm, yttermått inklusive ram: 99x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:31)

1598 9197  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad PT. Bildmått: 29x17 cm, yttermått inklusive ram: 38x27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:01)

1598 9045  Färglitografier 2 st, Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad Ea, daterad 1976 & 1987 cm, yttermått inklusive ram: 26x36 & 32x24

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:13)

1598 9043  Färglitografier 2 st, Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Rose Cottage & Phen arms. Signerad, numrerad 360-upplaga. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 69x78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:53)

1598 9388  Fat Glas, Humppila. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:46)

1598 9233  Fat Paradisverkstaden, Öland, Glaserat lergods, diameter: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:13)

1598 9159  Fåtöljer Ett par, Grange, Rotting

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:33)

1598 9070  Fåtöljer Ett par, krom / skinnklädsel. Höjd: 100 cm, Bredd: 64 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)

1598 9366  Fickur + klockställ, omkring 1900, förgyllt ur, mässing och glas, nyckel. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:30)

1598 9030  Finska lejonorden emalj på oädel metall. Höjd: 4 cm

1598 8222  Fotografi Pressfoto, Marlon Brando och Mary Murphy, "The wild one", 1953, oramad, 25,5x20,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:17)

1598 9152  Fotoramar 10 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 12x10 - 23x17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:11)

1598 9182  Garderobsskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 105 cm, djup: 45 cm, höjd: 199 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:14)

1598 9271  Glas + vas, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:46)

1598 9305  Glas Iittala, diverse 28+ 13 delar. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:27)

1598 9106  Glasservis 23 delar. Höjd: 8-14,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:56)

1598 8117  Glasservis Glas, ca 35 delar. Höjd: 11,5-14,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:58)

1598 9266  Glasservisdelar 11 + 5 + 1 delar, Ittala / Arabia, Kastehelmi & Ultima Thule. Diameter: 17 cm. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:23)

1598 6170  Golvur England, 1800-tal, intarsia, Ek. Höjd: 220 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:31)

1598 9114  Grafiskt blad "Stockholm omkring 1900", Slussen, oramat löst blad, 1997,105x. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:56)

1598 9080  Grafiskt blad Sture Johansson, "Computer art IBM edition B04", ej signerad. Bildmått: 49,5x49,5, yttermått inklusive ram: 62x62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:10)

1598 9164  Halsband 2 st, Silver / kristall, + 1 st 1950-tal. Längd: 40-50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:36)

1598 9383  Halsband Agater, bland annat Rosenkvarts/Mossagat. Längd: 82 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:46)

1598 9033  Halskedja 18k guld. Vitguld, med briljant. Vikt: 3,5 g. Kedjan. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:52)

1598 9024  Hänge 18k guld, med grön sten. Vikt: 1,2 g. 2x1 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:28)

1598 9023  Hänge 18k guld. Med gulgrå sten och liten pärla. Vikt: 22,8 g. 2x1 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:12)

1598 8005  Hängskåp hörnmodell, laserat trä. Bredd: 52 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)

1598 9393  Hatthyllor 2 st, med galgar. Bredd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:31)

1598 9252  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:10)

1598 8103  Hörnskåp omkring 1800. Höjd: 207 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:40)

1598 9006  Ingenjörsring 18k guld. Vikt: 5,9 g. Ringmått: 20,2

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:12)

1598 9057  Kandelaber Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad metall, mässing. Höjd: 31,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:13)

1598 9053  Kandelabrar Ett par, Sent 1800-tal, metall. Höjd: 34,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:31)

1598 9105  Kanna Egil Hinrichsen, keramik / bambu. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:15)

1598 9294  Karmstol England, läder

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:56)

1598 9211  Karta grafiskt blad, Sverige, yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:44)

1598 9119  Keramik 8 delar, Kina Björklund, diameter: 17-29 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:47)

1598 9379  Klämlampa 1940-tal. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:34)

1598 8115  Konstglas 9 st, Kosta Boda, U H Vallien + Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 2-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:56)

1598 8054  Koppar med fat, 6+ 6 st, Rörstrand. Längd: 8-12 cm, djup: 5,5-12 cm, höjd: 1,5-6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:26)

1598 9385  Kråsnålar 6 st, bland annat silver. Längd: 6-7 cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:36)

1598 9077  Kuverttallrikar 12 st, Stelton, Danmark. Diameter: 28,5.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:42)

1598 9334  Lacktavla Ryssland, Folksaga. Signerad, yttermått inklusive ram: 42x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:04)

1598 9387  Lampetter ett par, Stjärnmetall, Art Déco. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:55)

1598 9079  Länsfåtöljer Ett par, 1920-tal

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:33)

1598 5257  Ljuskrona Gustaviansk stil, för 10 ljus. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:55)

1598 9241  Ljuskrona med prismor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:30)

1598 9093  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:25)

1598 9092  Ljusstakar Ett par, silver, Claes Giertta (1926-2007), Sverige. Stockholm, 1965. Vikt: 480g. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:53)

1598 8358  Ljusstakar Ett par, silver, Sheffield, England. Höjd: 22 cm fylld fot, bruttovikt: 980 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:12)

1598 9145  Ljusstake Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Slingan. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:21)

1598 9339  Matbord Ek. Bredd: 150 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 + 1 iläggx55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:47)

1598 7156  Matbord Rokokostil, bemålat. Bredd: 109 cm. Djup: 72 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:15)

1598 8260  Matsalsgrupp 7 delar, mahogny. Diameter: 110 cm, höjd: 74 + 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:57)

1598 9061  Matsalsskåp mahogny. Bredd: 115 cm. Djup: 48 cm, höjd: 177 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:43)

1598 9078  Matservis 40 del ca, Rörstrand, "Gracil"

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:03)

1598 9303  Matservis 49 delar, Rosenthal, Maria Björnbär

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:12)

1598 9091  Matskedar 6 + 2 st, silver, Chippendale. Längd: 18-20, vikt: 340g ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:27)

1598 9212  Matta 1950-tal, Nöthår, vändbar, ej signerad, 150x230 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:16)

1598 9347  Matta Kelim Afghan, 80x128 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:35)

1598 9349  Matta Kelim Afghan, 82x297 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:42)

1598 9344  Matta Kelim Afghan, 99x145 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:11)

1598 9108  Matta Orientalisk, 104x195 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:33)

1598 9098  Matta Orientalisk, 108x198 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:45)

1598 8233  Matta Orientalisk, 183x283 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:58)

1598 9352  Matta Orientalisk, Afghan, 59x230 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:46)

1598 9350  Matta orientalisk, Ghochan, 106x188 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:40)

1598 9099  Matta Orientalisk, Pakistansk Bochara, 81x309 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:23)

1598 9100  Matta orientalisk, svart botten, 175x242 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:56)

1598 9097  Matta Pakistansk Bochara, 168x245 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:48)

1598 9263  Mattallrikar 10 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Nuutajärvi. Pressglas. Lanserades 1964. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:20)

1598 9304  Mattallrikar 9 st, Italien. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:29)

1598 9337  Minkjacka storlek 38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:02)

1598 9177  Minkpäls Bo Klingsell, ca 40-42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:34)

1598 9358  Minkpäls Saga Mink, storlek: 40

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:30)

1598 8101  Monterskåp med skjutdörrar, glas. Bredd: 42 cm, djup: 42 cm, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:39)

1598 9180  Nattygsbord ett par, Furu. Bredd: 42 cm, djup: 39 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:27)

1598 9122  Oljemålning A. Olson, Träd. Signerad, daterad 1932. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

1598 9278  Oljemålning Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. "Fjolårsgräs". Monogramsignerad -87. Olja på pannå, 36x41 cm, yttermått inklusive ram: 41z46 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:06)

1598 9207  Oljemålning Anders Wallin (f. 1953), Sverige. Sverige. Komposition. Signerad, metallplåt, 31x31 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:32)

1598 7049  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Månsken över sjö. Signerad. Olja på duk, 64x52 cm, yttermått inklusive ram: 83x70 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:22)

1598 9239  Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad "Solöga" (Kolbotten) 1976. Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:11)

1598 9322  Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad, "Sydfranskt landskap". Olja på duk, 81x100 cm, yttermått inklusive ram: 84x103 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:30)

1598 9276  Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad, "Vattenspegling". Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 61x52 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:49)

1598 9279  Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad. Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:48)

1598 9240  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, Äppelträd i sydsluttning. Olja på duk, 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:57)

1598 9274  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, blommande fruktträd. Olja på duk, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

1598 9336  Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Hustak. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 28x27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:29)

1598 9193  Oljemålning Carin Adler (f. 1929), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad -86. Olja på duk: 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:44)

1598 8231  Oljemålning Dmitry Stepanovich Polenkov, Ryssland. Signerad, daterad -90. Olja på pannå, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 45x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:23)

1598 9126  Oljemålning Gerard Brouwer (1938), Fåglar vid sjö. Signerad. Olja på duk, 58x90 cm, yttermått inklusive ram: 80x110 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:22)

1598 9329  Oljemålning Gunnar Haller (1954). Signerad, daterad a tergo, 1993, Genua. Bildmått: 9x9, yttermått inklusive ram: 22x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:50)

1598 9134  Oljemålning Gustav Stenberg (f. 1924), Sverige. Signerad, "Vinterdag". Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

1598 9166  Oljemålning Hjalmar Berghcrantz, vintermotiv. Signerad. Olja på duk, 62x93 cm, yttermått inklusive ram: 80x110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:34)

1598 8133  Oljemålning Holger Höglund (1906-1965), Sverige. Stadsmotiv med skyskrapor. Signerad HWH-57. Proveniens Gösta Bernhard, påskrift a tergo. Holger W Höglund var en av de skådespelare som 1941 medverkade i den första Casinorevyn tillsammans med bland andra Gösta Bernhard. Höglund bildade tillsammans med Gus Dahlström komikerparet "Gus & Holger". Olja på pannå, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:33)

1598 8082  Oljemålning Ingrid Nilsson, Signerad, "Djurgårdspromenad", -78. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 40x47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:50)

1598 8435  Oljemålning Ingrid Nilsson. Signerad, målad på textil, 135x95, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:35)

1598 9190  Oljemålning Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, påskrift A tergo Fontänten 1984. Olja på pannå, 39x44 cm, yttermått inklusive ram: 42x46 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:33)

1598 9222  Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Ej signerad, intyg a tergo, hus. Olja på pannå, 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:41)

1598 9107  Oljemålning Niels Bjerre, utsikt från Subiaco. Signerad, daterad 1900. Olja på pannå, 34x25 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:11)

1598 9296  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, daterad 1946, "Blankt vatten". Olja på pannå, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:57)

1598 9116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 65x50 cm, yttermått inklusive ram: 79x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:53)

1598 8050  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, kvinna vid brunn, uppklistrad duk, 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 67x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:00)

1598 9275  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, sjöboden. Olja på duk, 52x43 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:15)

1598 9163  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Hav. Olja på duk, 45x89 cm, yttermått inklusive ram: 60x104 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:26)

1598 8163  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A Jerlow, Parklandskap. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 64x83 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:03)

1598 9071  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Castor, Gatumotiv. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:27)

1598 8052  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Robertson, 1935, Stilleben. Olja på pannå, 65x52 cm, yttermått inklusive ram: 96x83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)

1598 9256  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Thorén - Älvsjö, Daterad -81, "Sommardimma Lisö". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 27x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:39)

1598 9328  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 74, blomster. Olja på duk, 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 27x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:59)

1598 9323  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fästingland. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 64x83 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:25)

1598 9123  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Syrener. Signerad, daterad 1964. Olja på pannå, 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 41x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:26)

1598 9257  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgårdsmotiv. Signerad, daterad -82. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:57)

1598 9014  Örhänge 18k guld, med smaragd. Vikt: 1,5 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:10)

1598 9037  Örhängen ett par, 18k guld, med diamant. Vikt: 3,2 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:34)

1598 9025  Örhängen ett par, 18k guld. Med svarta kulor. Vikt: 1,5 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:04)

1598 9021  Örhängen ett par, 18k guld. Vikt: 3,8 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:42)

1598 8402  Pärlcollier + 1 par örhängen med pärla. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:04)

1598 9031  Pärlcollier Lås med safir. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:56)

1598 8399  Pärlcollier med lås i 18 k. Längd: 46 cm

1598 9029  Pärlcollier med silverlås. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:58)

1598 9090  Parti bestick 12 delar, silver. Längd: 11-16. Vikt: 185g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:06)

1598 8265  Piedestal Empirestil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:07)

1598 9142  Piptändare Skulptur. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 21:05)

1598 1003  Prydnadskannor ett par, metall, 1800-tal. Höjd: 48 cm

1598 8151  Punschkoppar 8 st, Gense Bernadotte Collection. Höjd: 4 ca cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:52)

1598 9167  Ram med oljetryck, Tidigt 1900-tal, ramens innermått: 67x53 cm, yttermått inklusive ram: 83x73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)

1598 9016  Ring 18k guld. Med fyra större samt mindre diamanter, 0,2 ct enl. Inskription. Vikt: 3,9 g. Ringmått 17

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:10)

1598 9028  Ring 18k guld. Med rubiner och smådiamanter. Vikt: 4,2 g. Ringmått: 17,5

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:50)

1598 9018  Ring 18k guld. Vitguld, med 4 smaragder och smådiamanter. Vikt: 5 g. Ringmått: 17,3

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:34)

1598 9035  Ring 18k guld. Vitguld, med cabochonslipad smaragd och 6 smådiamanter. Vikt: 4,1 g. Ringmått: 17,4

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:24)

1598 9012  Ring 23 k. Med röd och 2 vita stenar. Vikt: 6,6 g. Ringmått: 19 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:45)

1598 9158  Rockhängare Metall, nutida. Höjd: 176 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:48)

1598 9068  Salt & pepparkar / ströare + servettringar, 7 delar, silver, glasinsats. Höjd: 2-6. Vikt: 165g netto (275g brutto)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:06)

1598 8382  Samekniv + kåsa, 2 delar, Horn / björkrot. Längd: 15-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:22)

1598 9139  Sekretär Gustaviansk stil. Bredd: 88 cm, djup: 44 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:03)

1598 9342  Sideboard Chippendalestil. Bemålad, skiva av glas. Längd: 150 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:55)

1598 9244  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 143 cm, djup: 40 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:20)

1598 9154  Sigillstamp 6 st, sten, kristall och trä. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:12)

1598 9153  Silverföremål 5 delar, bland annat ströare. Höjd: 4-6 cm. Vikt: 65g netto

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:26)

1598 9059  Skål Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta. Diameter: 35 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:38)

1598 9085  Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, -59, diameter: 15. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:39)

1598 9117  Skål Sko, Kina, metall. Längd: 12 cm, djup: 5 cm, höjd: 5 ca cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:16)

1598 9391  Skålar + fat, 3 delar, Gunnar Nylund Rörstrand, "Aro". Samt Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Signerade, signernad med studiohanden, fajans, samt grönglasererat stengods jubileumsgåva för Sentab 1963. Diameter: : 8,5 - 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:03)

1598 9389  Skålar 2 st, Rörstrand, Jugend. Längd: 17-18,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:43)

1598 9058  Skålfat Eva Englund (1937-1998), Sverige. Pukeberg, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:42)

1598 9109  Skåp fd Golvur, bemålat. Bredd: 43 cm. Djup: 29 cm, höjd: 127 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:31)

1598 9060  Skåp Jugend, Ek, spegel i dörr. Bredd: 87 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:22)

1598 9289  Skåp sengustaviansk stil, mahogny, ett dörrpar med bakomliggande hyllor och besticklådor, Bredd: 97 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 128 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:47)

1598 9295  Skrivbord England, mahogny. Bredd: 120 cm, djup: 62 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:33)

1598 9264  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 123 cm, djup: 62 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:17)

1598 9140  Skrivbord Rokokostil, bemålat. Bredd: 90 cm, djup: 60 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:19)

1598 9307  Skrivställ Empirestil, nysilver. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:35)

1598 8381  Skulptur Parian, Gustavsberg, 1922, pojke & hund. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:21)

1598 9367  Skulpturgrupp Disa Hanserud, "Tredje statsmakten". Signerad, daterad 2001. Längd: 23 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:49)

1598 9148  Snapsglas 10 st, Boda. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:19)

1598 9065  Snusdosor 4 st, silver, Sverige Tyskland & England. Längd: 7-8,5, vikt: 235g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:06)

1598 9052  Sockerruska silver, omkring 1900, importstämplar. Höjd: 17 cm, vikt: 165g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:08)

1598 9066  Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, importstämplar. Längd: 8,5 - 12,5, höjd: 5 - 5,5, vikt: 215g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:32)

1598 8306  Soffa Chesterfield. Längd: 225 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:55)

1598 9290  Soffa längd: 215 ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:05)

1598 9130  Soffbord glasskiva med skulpturunderreden. Bredd: 141 cm, djup: 80 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:29)

1598 9135  Soffbord Rokokostil, bemålat. Bredd: 89 cm, djup: 52 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:29)

1598 9249  Spegel 1920-tal, förgylld, 115x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:36)

1598 8029  Spegel Konvex ram. 75x134 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:07)

1598 9157  Spegel med lampetter Smide, ställbara ljusarmar, 120x60 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:35)

1598 8255  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 81 cm. Djup: 2x40 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:39)

1598 8174  Spelbord Nyrokokostil. Bredd: 83 cm. Djup: 2x41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:54)

1598 9309  Stol Rokokostil, stoppad sits med floralt mönster. Höjd: 115 cm

1598 9242  Stolar 4 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:36)

1598 8258  Stolar 4 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:53)

1598 7058  Stolar 6 st, Senempire, skuren dekor, stoppad sits, sitthöjd 47 cm. Höjd: 89 cm. Bredd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:47)

1598 9288  Stolar 6 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)

1598 9377  Takarmatur Bruno Munari, Italien, "Falkland", Danese. Elastiskt tyg på metallringar i aluminium, Höjd: 116 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:36)

1598 8423  Takarmatur Koppar, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:14)

1598 8409  Takarmatur Kristall/metall. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:29)

1598 7084  Takarmatur Stig Ahlström & Clas Kock, "Flash Gordon", Ateljé Lyktan. Åhus, No 9944, metall / plast. Diameter: 66 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:06)

1598 8360  Tallrikar 10 st, "Världens Barn", UNICEF; Villeroy & Bosch. Diameter: 19,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:15)

1598 9102  Tallrikshylla trä, bemålad, 77x80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:29)

1598 9343  Tavla / collage Hans Lönnqvist, Rymden. Signerad, belysning, yttermått inklusive ram: 93x90 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:50)

1598 9227  Teckning Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, "Utan Spaning ingen aning". Bildmått: 20x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:42)

1598 9392  Tekanna Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, dubbelkanna i glaserad stengods. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:17)

1598 9136  Tenn 5 delar, bland annat burk med lock Folke Arström, Ljusstakar 1 par, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 7,5-12,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:11)

1598 9111  Teservis 19 delar, Blå Blom, Gustavsberg

1598 9082  Tidningsställ 1950-tal. Bredd: 42 cm. Djup: 22 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:44)

1598 9268  Toilettebord 3 delar, Bodafors, teak, 1964, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bredd: 239 cm. Djup: 45 cm, höjd: 72,5-110,5 cm

1598 9284  Torrnålsgravyr Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 19/251978, daterad "Ebbtid" mm: 15x23,5, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:52)

1598 9179  Trädgårdsurnor ett par, Metall. Diameter: 37,5 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:06)

1598 9261  Träsnitt Oidentifierad konstnär. 3 st. Signerade, yttermått inklusive ram: 35x37 -43x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:15)

1598 9272  Utställningsaffischer 2 st, E Baj/F Leger, grafiska blad, 1956,1976 cm, yttermått inklusive ram: 78x52-87x52 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:40)

1598 9083  Väggarmatur 1930-/40-tal, "Saxlampa", Industridesign, metall. Längd: 47-108 cm.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:02)

1598 9138  Väggarmaturer ett par, Ateljé Lyktan. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:02)

1598 9378  Väggarmaturer ett par, Bergboms, mässing. Höjd: 57 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:38)

1598 9306  Väggarmaturer Ett par, Wiktor Berndt, Flygsfors, mässing, formpressat glas, Höjd: 16,5 cm. Bredd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:15)

1598 9161  Väggur sent 1800-tal. Höjd: 95 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:34)

1598 9194  Väggvitrinskåp längd: 67 cm, djup: 15 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:48)

1598 8197  Värja Frankrike, 1800-tal. Längd: 89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:39)

1598 9374  Vas + skål+ burk med lock, Gustavsberg och Rörstrand, bland annat Farstagods II-sort. Höjd: 5,5-11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:13)

1598 9086  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:10)

1598 9376  Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:59)

1598 9375  Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:10)

1598 9390  Vas Jane Wålstedt (1917-2009), Sverige. Jani keramik, Laholm. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:45)

1598 9084  Vas Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, "Indigo". Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)

1598 9287  Vas Keramik. "Les Heritiers", Aimé Cécil, Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:45)

1598 9038  Vas Konstglas, ej signerad. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:40)

1598 9270  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:05)

1598 9051  Vaser Ett par, silver, Birmingham, England, fylld fot. Höjd: 21 cm, vikt: 580g brutto

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:12)

1598 8010  Vaser ett par, terrakotta, jugend. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:15)

1598 9302  Vävnad/draperi kappa och två längder i ett stycke, motiv av fåglar och gladverk, Bredd: 200 cm. Längd: 235 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:20)

1598 9002  Vigselringar 2 st. 23 k. Ringmått: 20,3 resp. 18,3. Vikt: 11,3 g

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:23)

1598 9308  Vinglas 12 st, Frankrike. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:58)

1598 9141  Vitrinskåp 1930-tal, Ek. Bredd: 133 cm. Djup: 33 cm, höjd: 146 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 21:01)

1598 9292  Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 101 cm, djup: 35 cm, höjd: 188 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:45)

1598 8170  Vitrinskåp ett par, glasdörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd: 48 cm. Djup: 44 cm, höjd: 207 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:48)

1598 8248  Vitrinskåp längd: 69 cm, djup: 33 cm, höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:16)

1598 8247  Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 72 cm, djup: 35 cm, höjd: 144 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:23)

1598 9150  Vitvinsglas 8 st, slipad dekor med druvor. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:17)

1598 9341  Ytterfoder 1800-tal, Koppar, reliefdekor, diameter: 26, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:19)

1598 9340  Ytterfoder 2 st, Tidigt 1900-tal. Höjd: 14-15 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:36)

1598 9301  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde. Höjd: 13-15,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)

1598 9386  Ytterfoder Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Våga, Carrara. Diameter: 23 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:50)